Sázení NHL s advanced statistikami

Sázení na NHL má jedinou výhodu a ta je v tom, že na NHL nesází tolik lidí a trh je menší než třeba u NFL nebo NBA, takže tam nedochází k tak razantním a rychlým změnám kurzů jako u ostatních sportů.

Jinak sázení na NHL mi přijde jako nejtěžší ze všech USA sportů a každý, kdo je v tomhle v plusu, tak zaslouží obdiv 🙂

Stejně jako v ostatních sportech se i v NHL objevily v posledních letech nové tzv. advanced statistiky. Některé z ncih jsou pouze šum, ale jiné mohou být poměrně prediktivní a mohou vám ukázat lepší představu o tom, jak dobrý nebo špatný tým je.

Corsi

Corsi je hokejový termín pro střelu za vyrovnaného stavu na ledě 5 na 5 hráčů. Jestliže vystřelíte puk na bránu, jedná se o Corsi For. Pokud to udělá druhý tým, tak je to Corsi Against.

Co Corsi dělá, tak je to, že nám dává obrázek o držení puku v zápase. Hokej je velmi rychlá hra a ve hře je tolik událostí, které je těžké sledovat.

CF% neboli Corsi For Percentage je jen rozdíl mezí Corsi For a COrsi Against, které jsou prezentovány procentuálně. Pokud má váš tým CF% nad 50, tak kontroloval hru.

Problém s Corsi je ten, že nám úplně tak přesně neukazuje, jak moc ty střely , které tým vyslal na bránu soupeře byly nebezpečné. I nahození na brankáře jenom aby se dalo vystřídat, tak je právě započítáno jako Corsi For a tým, který vystřelil, tak poouze odevzdal puk. Proto se objevily další statistiky, které pomáhají v sázení a analýze zápasů a objevily se statistiky jako Expcted Goals, High-Danger Scoring Chances a Scoring chances.

Nelze tedy spoléhat pouze na Corsi a sázet NHL pouze podle Corsi, ale může být slušným základem k vašim analýzám v pro sázení NHL.

Fenwick

Fenwick je stejná statistika jako Corsi, jen nezapočítává zblokované střely. Většinou proto CF% týmu bývá velmi podobné FF%.

Adjusting for Score

Když se podíváte na Corsi, expcted goals nebo jinou pokročilou statistiku, tak je důležité brát v potaz vývoj skóre. Tým, který prohrává 0-3, tak zvýší tempo oproti týmu, který je ve vedení. Adjusting for score nám dává lepší předstvu o skutečné kvalitě týmu.

Expected Goals (xG)

Pokud sázíte na fotbal, tak už nejspíše xG používáte. Corsica, pravděpodobně nejlepší zdroj pro hokejovou analytiku a prediktivní statistiky, definuje xG jako součet gólových akcí z nezblokovaných střel. A ne všechny střelecké příležitosti jsou stejné. Dorážka před brankářem má mnohem větší šanci na gól než střela od modré. Opět je nejlepší xG používat při vyrovnaném stavu na ledě, ale pokud chcete zjistit jak dobrý má tým přesilovku nebo napak jak je tým dobrý v oslabení, tak je taky dobré použít xG.

High-Danger Scoring Chances

Tím názvem je asi řečené vše, je to statistika, která je sledována na tomto webu.  Šance jsou tam porovnávány podle určitých kritérií, označovány jsou jako HDSC.

Statistiky gólmanů

Asi nejtěžší věc, která se u sázení NHL dá předpovídat je výkon gólmana. Zde je několik statistik, které by vám mohli napovědět, jak je gólman dobrý. Nebo není.

5v5 Save Percentage (SV%)

Save percentage je dobrým začátkem, jak hodnotit gólmany. Samozřejmě, nejlepší je opět koukat na statistiky ve vyrovnaném počtu lidí na ledě.

Expected (xSV%) and Delta Save Percentage (dSV%)

Expected save percentage nám ukazuje, jaká by měla být úspěšnost zákroků brankáře po zvážení kvality střel, kterým v minulosti čelil. Delta save percentage je rozdíl mezi xSV% a SV%.

Pokud by například Jiří Králík měl .920 xSV% a .925 SV%, jeho dSV% bude +0.05.

Goals Saved Above Average (GSAA)

Poměrně nová statitika, kterou vyvinula Corsica. GSAA je velmi podobná WARm, např. v baseballu. Tato statistika ukazuje kolik gólů brankář zachránil / obdržel navíc oproti ligovému průměru.

Statistika, které byste se měli vyhnout

Stejně jako v sázení na baseball, tak statistiky, které byste neměli brát v sázení v potaz jsou Wins a Goals Against Average (GAA). Obě statistiky dost dobře neukazují jak dobrý brankář je. Jsou to spíš indikátory týmu, který hraje před ním.

Stránky, které byste si měli uložit

Corsica

Natural Stat Trick

Hockey Viz

Evolving Hockey

Hockey Reference

All Three Zones Comparison Tool

Share: